Turniirist
Est-Trans Cup, mis sai alguse kahe mehe sõprusest, on tosina aasta jooksul kujunenud Eesti harrastustennisistide ja ka mõnede endiste meistrite üheks tähtsamaks jõuprooviks. Traditsiooniliselt peetakse see võistlus Pärnus augusti viimasel nädalavahetusel.
„Turniir sai alguse päikesepoistest Jaan Koppelist ja Sepo Seemanist, kellele ühel hetkel lisandus veel üks päikesepoiss Sulev Saareväli. Aastate jooksul on palju telekaid välja antud, 13 pidu peetud, suur hulk palle läbi mängitud ja väljakujooni lihvitud. Kindlasti pole turniiri eesmärk olla omataoliste seas suurim, aga eelkõige avatud,“ võttis kõige üldisemalt Euronics Est-Transi turniiri kokku Tiina Post, Pärnu Tennisehalli Klubi juhatuse ja võistluse korraldustoimkonna liige.
Tekst: ajakiri Tennis
Ideest kasvas suur turniir
Tuntud näitleja ja laulja Sepo Seeman, kes on ka nimetatud klubi president, on aastaid olnud suur tennisehuviline, Jaan Koppel aga Sandman Grupi (Euronicsi esindaja Eestis) juhatuse esimees. „Sepo ja Jaani sõprusest sai see turniir alguse,“ väitis Post.
Ka Sandman Grupi arendusdirektor Urmas Arula mäletab, et 2004. aastal alustati sõpruskonna turniiriga ning esialgu polnud ambitsioone, et võistlus kasvab nii suureks. „Vaikselt hakkas asi pihta ja iga lisandunud osaleja on oma panuse andnud. Võiks öelda, et selline turniir on korraldajate ja mängijate ühine edu,“ märkis Arula.
Turniiri aeg on selline, et Est-Trans Cup’ist on kujunenud justkui suvehooaja lõpuüritus. „Me ei ole teinud osavõtuks piiranguid – kes ennast registreerib, pääseb mängima põhimõttel kes ees, see mees,“ ütles Post. „Osavõtjate arvuks oleme nüüd määranud 128 paari, sest väljakute hulk paneb teatud piiri. Mõeldud on turniir täiskasvanud harrastajaile sõbraliku üritusena – sport käsikäes sotsiaalse eluga.“
Ka Arula rõhutab, et turniiril käib sport ja meelelahutus käsikäes, kuid ilma sportliku eesmärgita auhinnakohale siiski ei pääse. „Olen ise palju kordi üritanud kõrgemat kohta saada, aga see pole lihtne. Igal aastal tulen ja jälle näen, et teised on ka vahepeal pingutanud. Nii et sportlikkusest puudu ei tule. Kuid samas on sel turniiril alati hea ja positiivne meeleolu. Ei mäleta, et siiani oleks suuri vaidlusi olnud. Omalt poolt lubame, et auhinnalaud jääb tavapäraseks ning võidetud televiisorid lähevad igal aastal suuremaks,“ ütles Arula.
Pidu käib täie hooga
Tiina Posti sõnul on Euronicsi tiim olnud korralduses väga tähtis lüli. „Need mehed on tahtmist ja entusiasmi täis. Läksime nii hoogu, et korra tegime 2008. aastal turniiri ka Lihavõttepühade ajal, kuid edaspidi jäime endale kindlaks ja võistluse koht säilis suvelõpuüritusena,“ ütles Post.
Kõigile osalejaile on tähtis sündmus ka turniiri pidu, mida igal aastal suurejooneliselt peetakse. „Esimesel korral oli selline lugu, et panime peo tennisehallis püsti, tõime muusikalava ja peolauad väljakule. Aga siis tuli politsei manitsema, et kas siia on nüüd mõni ööklubi tekkinud, sest lärm kostis üle mitme kvartali,“ meenutas Post. „Edaspidi oleme saanud kokkuleppele toetajatega, kes on meile võimaldanud enda juures pidutseda.“
Kolmel aastal peeti turniiri pidu hotellis Strand, kuid viimasel kolmel korral Rannahotellis, kelle omanikku Toomas Sildmäed tõstab Post esile kui suurepärast koostööpartnerit. „Aga hästi mäletan ka Sunset Clubis toimunud pidu. Hinnad olid seal suve lõpus 50% odavamad ja kujunes üks rajumaid pidusid. Ansambli Kala poisid Sepo Seeman ja Priit Valkna tulid lavale nagu ufonaudid – peas tennisepalli kujuline müts, mille küljes antennid,“ meenutas Post üht seika turniiri ajaloost.
Posti sõnul on Euronics Est-Transi turniiril omaette sündmus ka autasustamine, mis on justkui Sepo Seemani gala. „Auhindade jagamine kestab terve tunni, sest lõpus saavad 30-40 osalejat ka päris kopsakaid loosiauhindu. Kõik osalejad jäävad seetõttu kohale, keegi ei lahku varem,“ kiitis Post turniiri lõpetamist kui šõud.
Elujõuline võistlus
Kui Est-Transi turniir laienes, hakati mängima kolmes tugevusgrupis. Tänavu kehtib sama süsteem, kusjuures Champions Liigas mängib 32, Euroliigas ja Ideaalliigas 48 paari. Tugevaimas grupis võib üks paarilistest olla ka endine tipptennisist, Ideaalliigas võistlevad aga kindlasti ainult segapaarid.
„See oli Eestis üks esimesi turniire, mis ühendas hulga harrastajaid ja tippe ning ka segapaare,“ märkis Eesti Tennise Liidu juhatuse liige, harrastustennise eestvedaja Toomas Kuum. „Ta on omalaadsetest vanim ja kindlasti elujõuline, kuigi nüüd on Eestis aasta jooksul mitu sarnase formaadiga võistlust. Liigatennise turniire üritame sellel nädalavahetusel pidada võimalikult vähe ja ainult madalamates liigades.“
Kuum kuulub ka ekspertide nõukogusse, kes aitavad turniiri koosseisu vastavalt tugevusgruppidele kokku panna. „Võib-olla kellelegi tundub, et oleme talle liiga teinud, kuid põnevuse momendi säilitamiseks püüame teha nii, et liiga tugev paar ei satuks valesse gruppi. Parem on, kui võitjad igal aastal vahetuksid, kuigi mitmel tennisistil on õnnestunud ka mitu korda võita. Aga oleme soovitanud võitjatel vahetada partnerit, et oleks järgmisel aastal võrdsem,“ selgitas Kuum.
Ka Kuum rõhutab meelelahutuse osa. „Sepo Seeman on kindlasti turniiri üks hing, kes ka meelelahutuse poole eest vastutab. Ja ta ei tee seda enda reklaamimise pärast, vaid põhjusel, et ta armastab tennist. Sepo ise mängib tavaliselt koos Heggert Meieriga, kelle eksperthinnang on ka korraldajaid aidanud. Ise olen püüdnud ka nii palju kui võimalik anda harrastustennise eksperdina oma tagasihoidlik panus,“ ütles Kuum.
Ilmataat on enamasti soosinud
„See turniir on pisut juba nagu Tartu Rattamaraton, mille ettevalmistamiseks aastaringselt tööd tehakse,“ ütles Post, kelle roll on eelkõige koordineeriv. Tema õlul on ka tehniline registreerimine, mis tänavu toimib esmakordselt online-süsteemis. Samuti on ta muretsenud peakohtuniku, kellena seni on tegutsenud Peeter Allas ja Alger Oja.
Post ei tunneta mingil juhul, et turniiri ettevalmistamine oleks kuidagi sundiv – saaks asjad kaelast ära. „Turniiril on oma fiiling, see ei ole pealesunnitud üritus. Meil peab kava olema paigas, et keegi õhtul üksi nurgas ei konutaks,“ naeris Post. „Turniir elab juba nagu oma elu, sellest ei saa enam loobuda või üle jala korraldada. Nagu oleks sinu laps, keda tahad arendada ja paremaks teha. Sees on vedru, mis sütitab!“
„Turniiri täituvusega pole kunagi olnud probleemi, vahel on koosseis juba augusti alguseks komplekteeritud. Kasutusel on kõik Pärnu väljakud ja mõnel tuleb seetõttu isegi ilusa ilmaga sees mängida,“ märkis Kuum.
Ilmataat on Est-Transi turniiri üldiselt soosinud, alles mullu oli vihm esmakordselt üsna tugev. „Kuigi võib-olla Tallinnas oleks vihma korral rohkem asendusvõimalusi, ei soovi me paika muuta. Pärnu Tennisehall on teinud head tööd ja kavatseme ikka seal jätkata,“ rõhutas Arula. „Täname osalejaid juba ette mõistva suhtumise eest, kui ilmastikutingimused panevad kellegi kannatuse proovile. Ootame kõiki mängijaid sel suvel tagasi ja uusi tulijaid juurde. Kutsun üles varakult registreerima, kui tahate olla osavõtus kindel!“
Võistlusklassid
- Champions Liiga (paarismäng, tabel 32)
- Euroliiga (paarismäng, tabel 48)
- Ideaal Liiga (segapaarismäng, tabel 48)
Võistluse aeg: 28. – 30. august
Võistluse algus: 28. august kell 12.00
Võistluse avamine: 29. august kell 10.00
Ülesandmine kuni 25. augustini kell 18.00
Sepo Seeman
Turniiri korraldustoimkond
Telefon: 510 3999
Tiina Post
Turniiri korraldustoimkond
Telefon: 56 803 900
Toomas Kuum
Turniiri korraldustoimkond
Telefon: 564 88444
toomas.kuum@gmail.com
Alger Oja
Peakohtunik
Telefon: 523 9001